İş Adı:

Esenboğa Havalimanı Pist Aydınlatma Sistemlerinin Kategori Yükseltilmesi İşi

İşveren

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

Proje Detayları:

Türkiye’nin ilk  CAT III  pisti. Bu proje ile, daha önce ICAO CATII standardında olan 03R pisti ve bağlantılı taksi yollarındaki aydınlatma sistemleri, CATIII standardına yükseltilmiştir. Bunun anlamı, uçakların “sıfır görüş” hava şartlarında bile güvenli iniş yaparak , park edecekleri  alana ulaşabilecek olmalarıdır.

Pist ve taksi yollarındaki tüm aydınlatma sistemi kule tarafından , dokunmatik ekranlar üzerinden yönetilebilmekte, sistemin sağladığı dinamik rota tanımlama özelliği ile de , iniş ve kalkış yapan her uçak için taksi yolları üzerinde  farklı  rotalar  tanımlanabilmektedir.
Proje kapsamında, pist ve taksi yollarına her biri tek tek kontrol edilebilen (adreslenebilir) 2500 adet LED’li armatürün motajı yapılmış, piste çıkışların daha güvenli olması için  mikrodalga bariyer detektörlü  8 adet durma noktası (stop bar)  tesis edilmiş, 200.000 mt 6kV 1×8 AWG primer pist kablosu , 230.000 mt  1x10AWG sekonder pist kablosu döşenmiştir..

Tüm sistem, hava trafik kontrol kulesi-teknik oda- H1 ve H2 regülatör binaları arasında tesis edilmiş olan, fiber optik omurga  üzerinde tam yedekli olarak  çalışmaktadır. Eski sabit akım regülatörlerinin denetimi de  yeni kontrol sistemine (SafeControl) aktarılmış olup,  kule operatörleri pist ve taksi yollarındaki tüm aydınlatma sistemini  (yaklaşma, eşik, tekerlek temas, pist merkez, pist kenar, taksi kenar ışıkları ve yönlendirme levhaları) önlerindeki  dokunmatik ekranlar üzerinden yönetebilmektedir. Bu sisteme Apron 1-2-3’deki aydınlatma ışıkları, döner beacon, rüzgar T’si ve rüzgar tulumu da dahil edilmiştir.

Pist ve taksi yollarındaki tüm yönlendirme levhaları da bu proje kapsamında Annex 14’ün en son yayınına uygun olarak yenilenmiştir..

Firmamız, Türkiye’deki ilk CATIII  uygulaması olan bu prestijli projeyi  başarıyla tamamlamanın gururunu yaşamaktadır.